Nie vzdialenosť spôsosobuje, že naše vzťahy ochabujú a miznú. Aspoň nie na tej fyzickej vzdialenosti, ktorá sa dá odmerať v metroch či kilomentroch. Blízkosť medzi nami tvoria úplne približovadlá ako tie na štyroch kolesách.
Ako si môžeme ostať blízkymi aj počas karantény ?
ZÁUJEM
Prejavujme záujem o svojich blízkych, ich pocity a názory. Pýtajme sa ich na to, ako sa majú, čo prežívajú, ako im v môžeme byť nablízku a nápomocní. ,,Ako sa máš“ – by nemala byť len zdvorilostná fráza na uľahčenie úvodu komunikácie. Je to brána k spoznávaniu toho druhého. Aj keď sa so svojimi priateľmi a blízkymi nemôžete stretnúť, skontaktujte ich aspoň online, alebo telefonicky.
POMOC
Možno máte v rodine niekoho staršieho, kto potrebuje pomôcť s nákupom a možno je to práve váš sused, alebo susedka. Možno je vaša sestra alebo priateľ v ťažkej situácii, alebo prežíva strach z toho, že príde o zdravie alebo prácu. Nenechajte tohto človeka upadnúť. Pomôžte mu spôsobom, aby vás to príliš nezaťažilo a pritom mu to pomohlo v jeho situácii. Podanie pomocnej ruky je gesto ľudskosti a na tú by sme najmä v tomto čase, nemali zabúdať.
SPOLOČNÉ ZÁŽITKY A AKTIVITY
Naše vzťahy tvoria zážitky a skúsenosti, ktoré s inými zdieľame. Keď s niekým prežijeme niečo pekné, alebo aj ťažké, upevní to náš vzťah a dokonale nás to zblíži. Intenzita zážitku =pocitu= intenzite blízkosti, na ktorú sa táto spoločná skúsenosť premení. Vytvárajte si so svojimi blízkymi zážitky a aktivity, ktoré vás spájajú. Nájdite niečo, čo radi robia všetci členovia domácnosti. Môže to byť spoločenská hra, turistika v prírode alebo maľovanie obrázkov. Ide len o to, aby ste to robili spolu.
POČÚVAJTE
Rozprávajte sa s vašimi blízkymi o témach, ktoré ich zaujímajú. Keď im dáte priestor poučiť vás alebo zoznámiť s témou, ktorá je ich srdcovou záležitosťou, uvidíte ako v rozhovore rozkvitnú a získate si okamžite ich srdce a pozornosť. Každý z nás chce mať niekoho, kto by ho počúval, obdivoval a nasledoval. Ak dokážete byť nie len dobrým rečníkom, ale aj dobrým poslucháčom, ľudia vás budú milovať. Môžete vypočuť svoje dieťa, starých rodičov, partnera…. Dozviete sa množstvo zaujímavých informácií a príbehov, ktoré určite obohatia váš život a oni vám budú za vaše ticho a čas skutočne vďační.
DOKÁŽTE, ŽE STE NAOZAJ POČÚVALI
Umenie byť dobrým poslucháčom nespočíva iba v tom, že niekoho vypočujete. Znamená to tiež, že zachytíte podstatné informácie z tohto rozhovoru a potvrdíte to svojím správaním. Keď vám druhí rozprávajú o sebe a svojich potrebách, dávajú vám tým zároveň návod, ako sa im môžete priblížiť. Ak ich občas potešíte drobnosťou, ktorú vám v rozhovore spomenuli, ako jednu z vecí, ktorú milujú, alebo si zoberiete ich rady k srdcu, bude to pre nich veľmi veľa znamenať.
Ostať si blízkymi môžeme aj na diaľku. Blízkosť nie je definovaná priestorom, ani časom, ale schopnosťou byť tu jeden pre druhého. Nezabudnime na to a dovoľme našim vzťahom rozkvitnúť aj napriek karanténe.