Chcete sa zbaviť únavy a úzkosti? Chýba vám pokoj a neviete sa uvoľniť? V tom prípade začnite dýchať.
Overené dychové cvičenia proti stresu a iným ťažkostiam vás dokážu nabiť energiou, o akej ste ani netušili, že sa vo vás skrýva. Spoznajte silu správneho dýchania a naučte sa ovládať svoje telo aj myseľ.
Význam dychových cvičení pre naše zdravie
Dýchanie je jednou zo základných funkcií ľudského tela. Dodáva organizmu kyslík, dokáže vyčistiť unavenú myseľ a posilniť svaly. Pomalé a hlboké dýchanie nás upokojuje a prispieva k relaxácii, znižuje napätie a úzkosť a zlepšuje koncentráciu aj funkcie pamäte. Rýchle a plytké dýchanie naopak prispieva k úzkostiam, svalovému napätiu či bolestiam hlavy.
Najmä dlhodobý stres narúša fungovanie celého ľudského organizmu. Zhoršuje spánok, schopnosť uvoľniť sa a regenerovať a narúša naše psychické a fyzické zdravie. Často vedie ku chronickým zdravotným problémom ako vysoký tlak, kardiovaskulárne ochorenia, psychické problémy a oslabenie imunitného systému.
Riešenie je pritom jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Stačí správne dýchať a telo sa vráti do optimálneho stavu. Pravidelná práca s dychom formou dychových cvičení proti úzkosti a na stres je účinným spôsobom, ako spomaliť telo aj myseľ a stabilizovať všetky dôležité funkcie v ľudskom organizme. Ako na to?
3 efektívne dýchacie cvičenia proti stresu a úzkostiam
Základom je vyhradiť si na dychové cvičenie čas každý deň. Aby malo dýchanie proti stresu efekt, venujte mu minimálne 3 až 5 minút kedykoľvek počas dňa.
Vyrovnané dýchacie cvičenie
Ide o dychové cvičenie zameriavajúce sa na rovnako dlhé nádychy a výdychy. Cieľom je navodenie pokojnej mysle a rovnováhy. Dôležité je zvoliť si takú dĺžku dychu, ktorá bude pre vás prijateľná – teda ani prikrátka, ani príliš dlhá a zložitá (odporúča sa trvanie jedného nádychu a výdychu v rozpätí približne 5 sekúnd).
Stopercentný výdych
Často pociťujeme, akoby nám chýbal kyslík a tým aj pokoj a energia. Dôvodom je, že sa nedostatočne nadychujeme a vydychujeme. V dôsledku toho telu nedodávame dostatok kyslíka a v pľúcach ostáva „vydýchaný vzduch“. Pomáha jednoduchá metóda – sústrediť sa na dýchanie a skúsiť z pľúc vydýchnuť všetok vzduch.
Uvedomelé dýchanie
Cenným cvičením je naučiť sa pozorovať vlastný dych. Technika sústredeného vnímania prirodzeného rytmu dychu nás učí vnímať pocity, ktoré súvisia s dýchaním, naplno vstrebávať všetky myšlienky a emócie a prijímať ich (bez snahy nejako ich ovplyvniť či kontrolovať). Cieľom tohto dychového cvičenia je uzemnenie v danom momente. Jeho pravidelným opakovaním sa v nás upevní prirodzený pocit bezpečia, pokoja a spokojnosti.
Ahojte. Ja som mávala jednu dobu veľmi ťažké obdobie. Nemohla som poriadne spávať, stále som cítila úzkosť a ľuďom som sa zväčša stránila. Nebolo to tak vždy samozrejme. Neviem ani kedy a čím to začalo, ale ked to trvalo už viac ako pol roka, bolo mi jasné, že s tým budem musieť niečo spraviť. Začala som si teda googliť nejaké typy, ktoré by mi mohli pomôcť a bola som rozhodnutá, že ak to nezaberie tak navštívim odborníka. Dočítala som sa že na zbavenie úzkosti a dosiahnutie relaxu by mohla pomôcť aj meditácia alebo joga a taktiež aj dychové cvičenia ako to spomínate aj tu. Zo začiatku bolo ťažké sa na to naozaj plne sústrediť ale už po mesiaci som sa cítila viditeľne lepšie. Dnes si to už ani neviem predstaviť bez meditácie alebo týchto cvičení. Je to naozaj super vec a nemusela som k vôli tomu ani chodiť k doktorke. Vybavila som to bez liekov a straty času u doktorov. Beriem to ako veľké plus. Ďakujem vám za prečítanie a prajem pekný zvyšok dňa.