Sexuálna aktivita so sebou prináša mnohé riziká a výzvy, ako sa pred nimi účinne chrániť. Najdôležitejšia je zodpovednosť a prevencia, avšak čo presne je stopercentná ochrana pred sexuálnymi chorobami? Viete, ako nechytiť a nešíriť sexuálne prenosné ochorenia?
Aké pohlavné choroby poznáme?
Pohlavné choroby sú infekčné ochorenia, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom alebo iným kontaktom. Medzi najrozšírenejšie sexuálne prenosné choroby patrí syfilis, kvapavka a AIDS – HIV, ktoré je zároveň tým najznámejším ochorením súvisiacim so sexuálnou aktivitou. Patria sem aj choroby ako trichomoniáza, kandidóza, chlamýdie, hepatitída typu B a pedikulóza (ľudovo známa ako filcky).
Prejavy rizikového sexuálneho správania
Mnohokrát je príčinou nakazenia sa prenosnou sexuálnou chorobou rizikové sexuálne správanie. Čo sú jeho najčastejšie prejavy?
- Predčasný sexuálny život – nezrelosť jedného, respektíve obidvoch partnerov,
- promiskuita,
- prostitúcia,
- zverejňovanie intímnych fotografií na internete.
Prenos a šírenie sexuálnych chorôb
- Nechránený pohlavný styk (sexuálne ochorenia sa prenášajú telesnými tekutinami – vaginálnym sekrétom, semenom, slinami a krvou).
- Nebezpečné môže byť dotýkanie sa pohlavných orgánov, na ktorých sú vredy, pľuzgiere, prípadne výrastky spôsobené sexuálnou infekciou (genitálny herpes).
- Choroba sa prenáša aj nesexuálne, a to napríklad pri transfúzii krvi kontaminovanými predmetmi (ihly alebo striekačky),
- Prenos infekcie je možný aj z matky na dieťa počas tehotenstva.
Ochrana pred pohlavnými chorobami
Najistejšia ochrana pred sexuálne prenosnými chorobami jesex s osobou, ktorej zdravotný stav dobre poznáme. Najlepšou prevenciou je intímny vzťah dvoch ľudí založený na vzájomnej vernosti. V prípade striedania sexuálnych partnerov je potrebné dodržiavať zásady bezpečného sexu – používať prezervatív, praktikovať menej rizikové sexuálne praktiky, pri ktorých nedochádza k vniknutiu semena, pošvovej tekutiny, krvi či slín do tela partnera a dôležité je aj pravidelné testovanie na sexuálne prenosné choroby.
Akonáhle vznikne podozrenie na pohlavné ochorenie, je nevyhnutné navštíviť odborné pracovisko za účelom presného stanovenia diagnózy a nastavenia správnej liečby.
Ahojte. Dnes by som sa s vami chcela podeliť o príbeh mojej blízkej kamarátky, ktorý sa týka pohlavných chorôb. Moja kamarátka, ktorá je veľmi otvorená a má slobodného ducha, sa pred niekoľkými rokmi stretla s nepríjemným prekvapením. Po nechránenom pohlavnom styku s novým partnerom zistila, že sa nakazila pohlavnou chorobou. Bola to pre ňu veľká rana, pretože si vždy myslela, že takéto veci sa jej nemôžu stať. Následky tejto skúsenosti boli nielen fyzické, ale aj emocionálne. Musela podstúpiť liečbu, čo bolo samo o sebe náročné. Ale ešte ťažšie bolo vyrovnať sa s pocitmi viny a hanby, ktoré ju prepadali. Mala pocit, že spoločnosť často odcudzuje ľudí, ktorí sa nakazia pohlavnými chorobami. Táto skúsenosť však v nej vyvolala zmenu. Začala sa viac vzdelávať o pohlavných chorobách a o tom, ako sa pred nimi chrániť. Rozhodla sa vždy používať kondómy pri pohlavnom styku a chcem týmto poslať odkaz všetkým ženám: nebojte sa hovoriť o sexuálnej ochrane, nebojte sa pýtať partnerov na ich zdravotný stav a nezabúdajte na pravidelné kontroly u lekára. Inak chválim pekný článok, ja odporúčam aj tento, je detailný a veľa sa v ňom dozviete: https://www.ejoy.sk/chlamydie/ Tak snáď moje skúsenosti a skúsenosti mojej kamarátky niekomu pomôžu uľahčia mu ďalší sexuálny život 🙂