Počúvanie hlasnej hudby alebo pracovanie v hlučnom prostredí môže poškodiť náš sluch. Často to vedie až k trvalým poškodeniam a doživotným zdravotným následkom.
V tomto článku sa dozviete, ako chrániť svoj sluch a účinne predchádzať jeho poškodeniu.
Problémy so sluchom
Poškodenie sluchu je často neviditeľný problém, ktorý trápi čoraz viac ľudí. Štatistiky sú neúprosné, v priemere každý siedmy človek na svete má problémy so sluchom. Najčastejšou príčinou týchto ťažkostí je nevhodná, prípadne nedostatočná ochrana sluchu pred silnými zvukmi, s ktorými prichádzame dennodenne do kontaktu.
V zásade platí jednoduchá rovnica – čím viac decibelov, tým je väčšie riziko trvalého poškodenia sluchu. Ak svoj sluch vystavíme hlasitosti viac ako 140 decibelov, našim ušiam hrozí takmer okamžité ohluchnutie.
Čo škodí sluchu?
Ľudskému uchu môžu škodiť zvuky s hlasitosťou od 80 dB a viac. Napríklad aj štandardný zvonček pri dverách, prípadne hluk detí na ihrisku či ruch v plnom pohostinstve, nehovoriac o koncertoch. V zásade však platí, že rovnako dôležitá ako hlasitosť prostredia, v ktorom sa nachádzame, je aj frekvencia nášho výskytu v danom prostredí. Existujú hranice tzv. „bezpečného“ pobytu v hluku o intenzite 80 decibelov, čo je približne 8 hodín denne. Rátajte však s tým, že každé zvýšenie hlasitosti výrazne skracuje tento čas.
4 tipy, ako si udržať zdravý sluch
Otázka, ako chrániť sluch, nie je márna. Tu sú 4 cenné rady, ktoré vám v tom pomôžu:
Pozor na hlasné zvuky!
Možno nie vždy dokážeme dobre predvídať, v akom prostredí sa ocitneme, avšak častokrát to možné je. Vždy, keď sa dá, odstúpte, prípadne odíďte a chráňte svoj sluch (aj pred prichádzajúcim rýchlikom, zvukmi zbíjačky či vrieskajúcim davom).
Ticho lieči – dušu aj uši
Všetci potrebujeme z času na čas „iba“ ticho. Avšak ľudia, ktorí sú dennodenne v hluku a strese, pretože je to súčasť ich práce, to majú doslova na predpis. Vždy po príchode domov, ak máte tú možnosť, si dožičte liečivú chvíľku ticha a pokoja – pri varení, kúpaní, jedení. Skrátka naučte sa oddychovať potichu.
Štuple do uší vždy po ruke
Štuple do uší spoľahlivo tlmia okolitý hluk a zvuky, a to až o polovicu. Oceníte ich najmä vtedy, ak ste pravidelnými účastníkmi festivalov či jazdíte na motorke.
Pravidelné testovanie sluchu
Ak ste si už niekedy povedali obávané: „Nepočujem!“, je čas spozornieť. V prípade podozrenia na zhoršený sluch na nič nečakajte a urobte si sluchový test. Keď v ušiach počujete pískanie či šum, orientačne si preverte svoj sluch pomocou online testu sluchu. Následne zistíte, či je nutná aj návšteva odborníka.