Bojujete s bolesťou a stuhnutosťou kĺbov? Čo to spôsobuje a čo to môže znamenať? Niekedy je za tým zlé držanie tela, inokedy to signalizuje artrózu.
Aké sú najčastejšie príznaky a príčiny tohto ochorenia? A aké spôsoby liečby artrózy poznáme?
Čo je to artróza?
Artróza môže postihnúť každý kĺb. Najčastejšie sa objavujev krčnej a driekovej časti chrbtice, bedrovom a kolennom kĺbe, na ramenných kĺboch a na kĺboch prstov a palcov. Zvyčajne postihuje ľudí v staršom veku, avšak môže sa vyskytnúť aj u mladších dospelých.
Artróza – osteoartritída sa radí k dlhodobým degeneratívnym chorobám. Dochádza pri nej k postupnej deštrukcii chrupavky, ktorá stráca tlmivé vlastnosti, až môže celkom zmiznúť. To spôsobuje priame trenie koncov kostí o seba a následnú bolesť.
Príčiny artrózy
- Nesprávne držanie tela.
- Dedičnosť – výskyt artrózy v rodine.
- Pohlavie – ženy trpia artrózou častejšie ako muži (často po menopauze).
- Vek – artróza sa zvyčajne prejavuje po 50. roku života.
- Artróza ako dôsledok fyzicky náročného zamestnania – častejší výskyt ochorenia u ľudí, ktorí dvíhajú ťažké predmety.
- Šport, ktorý zaťažuje kĺby – beh, futbal, vzpieranie.
- Zranenie chrupaviek alebo kĺbov.
- Choroby poškodzujúce kĺby – cukrovka alebo osteoporóza.
- Príčinou artrózy môže byť aj obezita.
Bežné prejavy artrózy
Základným prejavom artrózy je hlboká bolesť, ktorej príčinu je často ťažké odhaliť, respektíve správne lokalizovať. Zvykne sa objavovať pri namáhaní kĺbov a počas dňa sa zhoršuje. Ako choroba postupuje, začne sa bolesť objavovať aj pri oddychu a počas spánku.
K bolesti kĺbov sa môže pridať opuch, zápal v kĺboch, strata flexibility a znížená pohyblivosť, stuhnutosť, vŕzganie a praskanie pri pohybe kĺbu a vznik deformácií kĺbu.
Liečba artrózy
Primárnym cieľom je stlmiť bolesť prostredníctvom liekov a zlepšiť funkciu kĺbov, ako aj spomaliť degeneráciu kĺbov. Liečba artrózy závisí vždy od rozsiahlosti a závažnosti ochorenia. Je dôležité individuálne posúdenie stavu pacienta a na základe rozsahu poškodenia kĺbov, jeho zdravotného stavu a životného štýlu nastaviť vhodnú liečbu.
Okrem chirurgickej liečby, ktorá je riešením pokročilého stupňa artrózy – často je nutná náhrada kĺbu, pomáha aj fyzikálna terapia, ktorá slúži na posilnenie svalov okolo kĺbu. Na zmiernenie ťažkostí s kĺbmi sú dostupné aj masážne prípravky a rôzne ortopedické pomôcky ako ortézy a bandáže.
Prevencia vzniku artrózy
Prevencia je dôležitá na udržanie zdravých kĺbov a zníženie rizika vzniku artrózy. Ako sa dá účinne prispieť k ochrane kĺbov?
- Vyvážená strava bohatá na vitamíny – vápnik a vitamín D, minerály, omega-3 mastné kyseliny a antioxidanty.
- Zdravý životný štýl – vhodne zvolený pravidelný pohyb, ktorý nezaťažuje kĺby (plávanie, bicykel) a redukcia hmotnosti, ak hrozí zaťaženie kĺbov vplyvom nadváhy. najmä pri kolenných a bedrových kĺboch.
- Prevencia zranení pri fyzicky náročnej práci aj cvičení.
- Správne sedenie pri práci (napríklad s počítačom).
- Eliminácia dlhého státia.
- Doplnky stravy obohatené o kĺbovú výživu (kyselina hyalurónová, kolagén či metylsulfonylmetán – prirodzene sa vyskytujúca zlúčenina síry, ktorá má protizápalový účinok a zachováva funkciu chrupavky.