Kolonoskopia – strašiak mnohých pacientov. Prečo je toto preventívne vyšetrenie také neobľúbené a boja sa ho všetci bez rozdielu? Pritom súčasná medicína aj vďaka liekom, ktoré sú podané počas vyšetrenia, zabezpečí bezbolestný priebeh celej procedúry.
Pre úspešné absolvovanie kolonoskopie je okrem pokojného priebehu nutná aj dôsledná príprava. Inak hrozí opakovanie tohto nepopulárneho, avšak veľmi prínosného preventívneho vyšetrenia.
Význam kolonoskopického vyšetrenia
Kolonoskopia je považovaná za najúčinnejšiu formu prevencie rakoviny hrubého čreva a konečníka. Prostredníctvom tohto vyšetrenia môže lekár nahliadnuť do vnútra hrubého čreva aj konečníka a odhaliť príčiny zdravotných ťažkostí. Zároveň umožňuje nájsť a odstrániť polypy v hrubom čreve a objasniť príčinu tráviacich problémov.
Význam kolonoskopie každoročne narastá – pacientov s rakovinou konečníka a hrubého čreva neustále pribúda, pričom viac ako polovica z diagnostikovaných ľudí na toto ochorenie aj zomiera.
Príprava na kolonoskopiu
Príprava na kolonoskopiu môže byť nepríjemná, ale dá sa to zvládnuť. Podstatné je, aby bolo hrubé črevo pred vyšetrením dôsledne vyprázdnené – využívajú sa na to bezpečné laxatíva na vyčistenie čriev. Taktiež sa približne desať dní pred plánovanou kolonoskopiou robia u praktického lekára krvné testy. Zisťuje sa krvný obraz, zrážanlivosť krvi a vylučuje sa žltačka typu B a C a HIV ochorenie. Ak bude kolonoskopia po dohode s gastroenterológom prebiehať v celkovej anestézii, je potrebné absolvovať aj interné predoperačné a anesteziologické vyšetrenie.
Čo sa týka užívania pravidelných liekov, je dovolené užívať ich bez zmeny až do vyšetrenia – až na určité výnimky (deň pred vyšetrením sa odporúča znížiť dávky liekov proti cukrovke a dávky inzulínu – presné množstvo konzultujte s lekárom, upraví sa dávkovanie liekov, ktoré znižujú zrážanlivosť krvi a päť dní pred vyšetrením vysaďte lieky s obsahom železa).
Priebeh kolonoskopie
Po úvodnom vyšetrení konečníka lekár zavedie kolonoskop (dlhú ohybnú trubicu ukončenú kamerou a svetlom) cez konečník až na začiatok hrubého čreva. Počas vyšetrenia pacient leží na ľavom alebo pravom boku, prípadne na chrbte – závisí od pokynov lekára. Ten dôsledne prezrie hrubé črevo, z ktorého bezbolestne odoberie vzorky alebo odstráni polypy.
Hrozia po kolonoskopii bolesti?
V prípade, že vyšetrenie prebehlo v anestézii, respektíve bol pacient utlmený liekmi, vyžaduje sa dlhší čas na zotavenie, ideálne aj sprevádzajúca osoba. Do nasledujúceho dňa sa neodporúča šoférovať ani vykonávať iné činnosti, ktoré si vyžadujú zvýšenú pozornosť.
Po kolonoskopii sa môžu objaviť bolesti brucha, kŕče, hnačka, nevoľnosť, nadúvanie alebo zápcha. V niektorých prípadoch to trvá aj niekoľko týždňov po vyšetrení.
Je kolonoskopia bezbolestná a bezplatná?
V modernej Európe je štandardom adekvátna úhrada kolonoskopie v analgosedácii, respektíve celkovej anestézii formou jednodňovej zdravotnej starostlivosti. Na Slovensku sa analgosedácia alebo celková anestézia v rámci kolonoskopického zákroku prepláca zo zdravotného poistenia, avšak iba v prípade zdravotnej indikácie – napríklad pri podozrení na celiakiu a iných zdravotných ťažkostiach súvisiacich s fungovaním čriev.
Odborníci sú presvedčení o tom, že preplácanie výkonu tzv. bezbolestnej kolonoskopie by pacientom pomohlo zbaviť sa strachu z vyšetrenia, vďaka čomu by sa zefektívnila prevencia rakoviny hrubého čreva a konečníka.